Hastane Zemin Kaplama

Hastane Zemin Kaplama

 

Zemin kaplama sektöründe en hassas alan hastane zemin kaplamalarıdır. Hastane zemin kaplama sadece estetik görünüm ve kullanım kolaylığı için yapılmaz. Hastane ve kliniklerin zemin kaplamalarında kullanılan malzemeler diğer alan malzemelerinden biraz daha farklıdır. Çok ciddi farklar olmasa bile bir kaç ürün özelliğinden dolayı belli malzemeler tercih edilir. Bu ürün özellikleri kısaca şöyledir:

 • Sürtünme katsayısı çok düşük ürünler tercih edilir.
 • Antibakteriyel ürünler kullanılır.
 • Leke tutmama özelliğine sahip ürünlerdir
 • Temizliği kolay olmalıdır.
 • İnatçı lekelere karşı son derece dirençlidir
 • Dış etkenlere karşı son derece dayanıklıdır.
 • Aşınma katsayıları çok yüksektir.
 • Renk dayanıklıkları kullanım ömürleri ile eşittir.
 • Kullanım ömürleri çok uzundur
 • Malzemelerin uygulanması kolaydır
 • Değiştirilmek istendiğinde son derece kolay sökülüp yenilenebilir
 •  Bölgesel değiştirilmesi daha kolaydır

 

Tüm bu özelliklerinden dolayı hastane zemin kaplama malzemeleri çok özel ve dayanıklı ürünlerdir. Hastane kullanım alanlarına göre değişik renkler uygulanarak yapılır. Çocuk servislerinde daha renkli ve canlı malzemeler sıkça tercih edilmektedir. Ameliyathane ve yatan hasta servislerinde genellikle açık renkler kullanılır.

Kiri ve lekeyi tutmama özelliğinden dolayı temizliğinin kolay olması ekstra avantaj sağlamaktadır. 

Hastane zemin kaplama alanında dikkat edilecek en önemli husus ‘sürtünme katsayısı’ nın çok düşük olmasıdır. Tekerlekli sandalyelerin,sedyelerin çok kullanıldığı yerler olduğu için burada gürültüyü minimize edecek malzemeler kullanılmaktadır. 

Poliklinik ve servis hastalarının rahatsız olmaması için sürtünme katsayısının çok düşük olduğu malzemeler tercih edilir. 

 

Hastane gibi, okul gibi alanlarda zemin kaplamalar aynı zamanda yangın riskine karşı yüksek ısıya dayanıklı malzemelerden olması güvenlik açısından son derece önemlidir. Halojensiz ürünlerdir. Yüksek ısılara maruz kalındığında zehirli gaz salınımları son derece düşüktür. Isı iletkenliklerinin sıfıra yakın olması yangın riskini azaltmaktadır. 

Diğer yandan herhangi bir su baskınında ya da sızıntısında zemin kaplamalar doğru terazilenip döşenmiş ise hiçbir zarara sebebiyet vermezler.

Akrilik malzemelerden üretildiği için yüzeyleri son derece dayanıklı,parlak ve serttir. Yüzeyin sürtünmeye ve dış etkenlere karşı son derece dayanıklı malzeme ile kaplanması ürüne modern ve şık bir görünüm kazandırmıştır.

Kullanım özelliği hastanelere son derece uygundur. Parlak ve düz dış yüzeye sahip olmalarına karşı kayma riski son derece azdır. Bu özellik hastaneler için son derece önemlidir. Islak olduğu zamanlar bile kaydırmazlık özelliği vardır. Hasta güvenliği için özellikle tercih edilmesi gereken ürünlerdir.

 

Hastane Zemin Kaplama İşi Tecrübe ve Ustalık Gerektiren İştir

Hastane zemin kaplama işi diğer alanlarda olduğu gibi sadece bir zemin kaplama işi değildir. Burada insan sağlığı güvenliği son derece önemlidir. En ince ayrıntısına kadar planlanarak yapılması gereken bir alandır. Hastanenin hangi servisleri hangi poliklinikleri ne ile nasıl kaplanacak sorusu uzun yılların tecrübesi ile cevaplanacak sorulardır. Bu yüzden marka olmuş kurumsal firmalardan teklif alınmadan karar verilmemelidir. Firma seçimi son derece önemlidir. Firma referansları göz önüne alınmalıdır.

 Zemin Kaplamada İşçilik Kalitesi Çok Önemlidir

Kaplama işinde malzemenin kalitesi kadar işçilik kalitesi de çok önemlidir. Ürün ne kadar kaliteli olursa olsun kalitesizi bir işçilik tüm emekleri ve masrafları boşa çıkarabilir. Zeminin yapısı uzman kişilerce incelendikten sonra, düzeltilmesi gereken yerleri titizlikle düzeltilip uygulamaya hazır hale getirilir. Bu süreç tamamen mesleki tecrübe gerektirir. Ürünün uygulanması sırasında birleşme noktaları,köşegenleri ve boyutları hesaplanarak döşeme işlemi başlar. Meslek tecrübesi hem estetik hem de işlevsellik açısından önem arz eder. Kurumsallaşmayı başarabilmiş marka firmalar, tecrübeli teknik ekip ve teknik malzemeler ile son derece başarılı işler çıkarmaktadırlar.

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.