Yükseltilmiş Döşemeler

 

Yükseltilmiş döşeme; alanın taban döşemesinin üzerinde istenilen yükseklik ve ölçüye göre ikinci bir zemin döşeme oluşturulması sistemine yükseltilmiş döşeme denmektedir. Son yıllarda ülkemizde hızla yayılan yükseltilmiş döşeme talepleri sektördeki talebe göre kendini hızla geliştirmiştir. Her renk ve desen kendi içinde çeşitlenerek çok seçenekli bir yapıya gelmiştir. Kentleşme ve yapılaşmanın hızla gelişmesi zemin döşemelerinde ve dekoratif alanlarda kullanılan malzemelerinde çeşitlenmesini sağlamaktadır. Ve ana sektör olan inşaat sektörünün oluşturdurduğu onlarca sektörde pazarda kendini göstermeye başlamıştır. Hem zemin döşeme ürünlerinin hem dekoratif ürünlerin kalitesi her geçen gün artmaktadır.

 

Yükseltilmiş zemin Döşemelerde Amaç Nedir?

 

Yükseltilmiş zemin döşemelerde ana tercih ana zemin ile ilave dilen zemin arasındaki boşlukta sinyal ve veri kablolarının,enerji kablolarının,doğalgaz ve elektrik kablolar gibi taşıyıcı unsurları emniyetli bir şekilde geçirerek görüntü kirliliğinin önüne geçmektir. Aynı zamanda dekoratif açıdan eşsiz görüntü sundukları için tamamen estetik amaçla da yapılmaktadır.

Günümüzde ofislerde ve kalabalığın çok olduğu alanlarda hem estetik hem de güvenlik açısından çok tercih edilmesi son yıllarda yükseltilmiş döşeme taleplerinin hızla arttığını göstermektedir. 

Sinemalarda,tiyatrolarda,okullarda,hastanelerde ve diğer işyerlerinin tümünde yükseltilmiş döşeme kullanılmaktadır. Kalsiyum sülfat ve yonga levhadan üretilen döşeme ürünleri kullanım açısından son derece kolaylıklar sunar. Zeminde geçen taşıyıcı kablolarda oluşabilecek herhangi bir sorunda müdahale etmek çok kolaydır. Yükseltilmiş Döşemeler herhangi bir yüksek ısıya maruz kaldıklarında dirençlerinin son derece yüksek olması ve müdahale anına kadar işlevselliğini koruması tercih sebeplerinin en başında gelmektedir. Yangın anında karbondioksit salınımları son derece düşüktür. Halojensiz hammaddelerde üretildiği için güvenlik açısından en çok tercih edilen ürün olmuştur.

Yükseltilmiş zeminler çoğunlukla 20 cm’ye kadar zemine montelenen çubuk dikmeler üzerine oturtulur. Bu ölçüye kadar dikmeler birbirine bağlanmaz.Ama 20 cm den fazla yükseltmelerde dikme ızgaralar U şeklinde birbirine bağlanarak dayanıklılıkları artırılır. Ana iskelet bittikten sonra üst döşeme işlemleri tercihe göre yapılır. Bu tamamen kullanıcının isteklerine göre şekillenir. 

yÜkseltilmiş döşeme işinde işçilik kalitesi en az malzeme kalitesi kadar önemlidir. Zeminde yapılan herhangi bir gönyesizlik ve hata zemim bitiminde büyük sorunların ve dengesizliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Uzun yılların mesleki tecrübesi gereken çok hassas bir iştir. Yükseltilmiş döşeme yaptırılmadan önce tüketicilerin ciddi bir araştırma yapması önerilir. İşinde uzman olmayan kurumsallaşmamış firmalardan alınan hizmet zaman ve para israfına neden olmaktadır. Zemininde terazi alırken yapılan bir milin hata zemin bitiminde daha büyür ve zemin terazisiz olur. Tüm bu sorunları yaşamamak için hizmet satın alınırken marka olmuş,kurumsal ciddi firmalardan teklif alınmadan iş yapılmamalıdır.

 

 

 

Yükseltilmiş Döşeme Yaptırmak Pahalı mıdır?

 

Yükseltilmiş döşeme son derece kullanışlı ve emniyetli döşemelerdir. Tüketiciye hem estetik hem de kullanım kolaylığı ve şıklık sunar. Yükseltilmiş döşemeleri diğer zemin döşeme işlerinde farkı, zemini yükseltmek ve iki zemin arasında geçen taşıyıcıların güvenli şekilde yerleştirilmelidir. Yükseltme işlemi bittikten sonra zemin kaplama işleri diğer kaplama işleri ile hemen hemen aynıdır. Fiyatlandırma farkları bu ayrıntıdan ortaya çıkmaktadır. Yükseltilmiş döşemelerin fiyatlandırılma pazarda çok fark göstermez. Kurumsallaşmış hemen hemen her firmanın fiyatlarında büyük farklar yoktur. Diğer zemin döşeme maliyetlerine ek olarak yükseltme maliyeti vardır. Bu maliyet farkı çok astronomik değildir. Döşeme işi yapılırken ayrılan bütçeyi zorlamayacak düzeydedir. Önemli olan iş yaptırılacak firma seçimindeki isabetli tercihtir. Doğru firma hem malzeme kalitesi açısından hem işçilik kalitesi açısından ve hem de fiyat açısından tüketiciye en uygununu sunmaktadır. Sektördeki firmaların başarısı bu güvene dayanmaktadır.

 

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş tabanlarda elektrik tesisatlarının ya da ısıtma sistemlerinin zeminin altından verilmesi gerektiğinde zemini açıp tekrar kapatmak kimi zaman riskli, risksiz olan mekanlarda ise zahmetli ve maliyetlidir. Yükseltilmiş döşeme sistemleri yaparken mevcut zeminin üzerine birçok ayakla birlikte sağlam yeni ve daha yüksek bir zemin oluşturulur ki alt kısımda kablolar, ısıtma sistemleri, iklimlendirme tesisat boruları gibi görselliği bozacak ama işlevi yüksek ürünler yer alır. Yükseltilmiş döşeme sistemleri için kullanılan zemin müşteri tercihine göre değişiklik gösterir. Beton özlü panellerin yanında altı ve üstü alüminyum ile kaplı paneller de kullanılabilmektedir. Yükseltilmiş döşeme sistemleri mutlaka uzmanı ile birlikte yapılmalıdır.

 

  Alt kısma kullanılan ürünlerin kalitesi ve zemine uygunluğu mutlaka bir ehil tarafından tespit edilmelidir. Görsel anlamda yükseltilmiş döşeme sistemleri kullanılıp kullanılmadığı fark edilmez. Herhangi bir negatif yönü görsel anlamda bulunmayan bu modeller oldukça şık ve sağlam olarak tasarlanır. Fayans görünümlü olan modellerde de renk seçenekleri vardır. Parke görünümlü olan modeller de mekanlara ferahlık ve zariflik sağlar. Metalik renkler en çok kullanılan renkler arasında yer alır.

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.