Zemin Tesviye Şapı

Zemin Tesviye Şapı

 

Yer döşemelerinde, döşemeye geçmeden önceki en önemli süreç zeminin tesviyeye ihtiyaç olup olmadığını anlamaktır. Zemine döşenecek malzemeye göre gerekli olan şap atılmalıdır. Her zemin döşemesinde farklı tesviyeye ihtiyaç duyulur. Tesviye gerekli standartlar yerine getirilerek yapılmaz ise bütün kaplama ve döşemeler bozulur. Bu hem estetik açıdan hem de kullanım açısından sorunlar ortaya çıkarır. Bu yüzden yer döşemelerinde en önemli süreç tesviye sürecidir. 

Tesviye yapılırken zeminin yapısına göre gerekli malzeme uygulanır. Tesviye gereken yerlerde ihtiyaca göre akıllı şap ya da civa şapı dediğimiz tesviye malzemeleri de kullanılır. Bazı yerlerde daha kaba tesviye gerekli olabilir. Kaba beton ile yapılan tesviye işlerinde suyun akarına özellikle dikkat edilmelidir. Suyun akar yönü iyi hesaplanmaz ise su birikmelerine neden olabileceği dikkatlerden kaçırmamalıdır. Zemin tamamen teraziye alınarak tesviye şapı atılmalıdır. Ölçme işlemlerine son derece dikkat edilerek tesviye şapı atılmalıdır. Bu tamamen mesleki tecrübe gerektiren bir iştir. Bu yüzden zemin tesviye şapı atılırken işinde uzman tecrübeli kişilerce yapılması gereklidir. Zemin tesviye şapındaki en küçük bir hata tüm döşeme işlerini boşa çıkabilmektedir.

Zemin tesviye şapları son derece teknik ekip ve ekipmanlar ile yapılmaktadır. İstenilen kalınlıkta ve genişlikteki alanlar tamamen şap makineleri ile yapılmaktadır. Hazır şap malzemelerinin kullanıldığı gibi aynı zamanda beton bazlı harçlarında gerekli olduğu alanlarda şap makine ile atılır.. Terazi ve gönyeleme işlemlerinde sonra hazırlanan şap malzemeleri hassas bir şekilde makine ile atılmaktadır. Burada şap malzemelerinin kıvamı ve oranı son derece önemlidir. Şapın üzerine yapışkan ile kaplama döşenecek ise sıfır sap malzemeleri kullanılmaktadır. Zemin ve seramik döşemeler için gerekli olan tesviyelerde ise gerekli duyulduğunda kaba beton malzemesi kullanılır. Bu tercihler tamamen gerekliliğe göre değişir. Burada önemli olan tesviye şapı atan kişinin mesleki tecrübesidir. Tesviye sürecinde yapılan en küçük bir hata iş bitiminde kendini fazlasıyla belli eder. Tadilatı ve tekrar yapımı fazladan maliyet ve işçilik gerektirir. Bu yüzden zemin tesviye şapı atılırken kurumsal bir firmadan hizmet satın alınmalıdır. 

Günümüzde artık zemin kaplama işi ile zemin tesviye şapı yapan işinde uzman tamamen kurumsal firmalar vardır. Her zaman bu türden hizmet almak isteyen tüketiciler özellikle firma seçimine çok dikkat etmelidir. Kayıt dışı çalışan firmalardan alınan hizmet kalite açısından çok sorunlu olmaktadır. Kurumsal marka firmalar tüm yer döşemeleri ve zemin tesviye işlerinde son derece başarılıdır. Her bütçeye uygun da fiyat politikaları vardır. Dolayısıyla pazarda ucuz fiyat tuzağı ile tutunmaya çalışan korsa firmalardan hizmet satın alınmamalıdır.

Zemin tesviye işlerinde son yıllarda yeni teknik aletlerin kullanılması hem işçilik hem de kalite açısından çok avantaj sağlamıştır. Bu alanda pazar payı her geçen gün büyümektedir. Zemin tesviye ve döşeme alanında teknik araç ve gereçlere  yatırım yapan firmalar sektörde her geçen gün gelişim ivmesi kazanmıştır. Sektör büyümesini tamamen marka firmalara ve işe yapılan teknik araç ve gereç yatırımlarına bağlıdır.

Zemin ve yer döşemelerindeki talep artışına paralel olarak sektör içinde yüksek bir standart yakalamıştır. Bu başarı kurumsal firmaların tamamen teknik ekip ve ekipmanlar ile tamamen profesyonel bir anlayışla çalışmalarına bağlıdır. Her geçen gün çeşitlenen yer döşeme ürünleri beraberinde zemin tesviye malzemelerinin de değişmesini beraberinde getirmiştir. Bu gelişim kaliteyi üst sıralara taşımıştır.

Zemin döşeme ve tesviye işi yaparken tüketicilerin firma seçimlerine dikkat etmesi maddi manevi kayıplara uğramalarının önüne geçecektir.

 

 

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.