Spor Saha Zemin Kaplama

Spor Saha Zemin Kaplama

 

Zemin kaplama sektörü ülkemizin en hızlı gelişen sektörleri arasındadır. Petrokimya ürünlerinin son yıllarda dünyada kullanım çeşitliliklerinin artması bu ürünlerin spor, sağlık, eğitim ve kültürel alanların tefrişatında  sıkça kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır. Kullanılması, işlenmesi son derece verimli olan bu malzemelerin sağlık açısından herhangi bir sakınca barındırmaması ürünün tercih edilme miktarını artırmıştır.

Spor saha zemin kaplama alanında son yıllarda artan talep bu ürünlerin kullanılmasını artırmıştır.

Saha zemin kaplama işinde poliüretan, kauçuk, plastik ve benzeri ürünlerin işlenerek kullanılır. Açık hava tesislerinde ya da kapalı spor salonlarında gerekli olan malzemelerin çoğu bu yan ürünlerinde karşılanmaktadır.

Her spor dalının ihtiyaç duyduğu zeminler farklılık gösterir. Açık hava tenis kortlarındaki zemin kaplama ile basketbol sahası ya da voleybol sahalarının zeminin kendi karakterlerine göre döşenir. Tenis sahalarında zeminin topun ivmesine etki etmemesi ve ihtiyaç duyulan eteklikte olmasına özen gösterilir.

Boks, güreş, uzak doğu sporları gibi vücudun direkt yerle teması olan sahalarda kullanılan esnek, yumuşak düşme kuvvetini absorbe edecek kauçuk ve poliüretan malzemeler kullanılmaktadır. Sporcu sakatlanmalarının önüne geçmek için kaliteli malzemeler kullanılmalıdır.

Açık havada spor saha zemin kaplamalar ise daha bir özen gerektiren iştir. Tartan zemin dediğimizin bu zemin türünde kauçuk parçaları ve poliüretan malzemelerin karışımı ile oluşan kompozit malzemelerde yapılır. Güneş ışığı, ıslaklık, nem ve aşırı sıcaklık gibi dış etkenlere son derece dayanıklı bu malzemeler beton zeminlere göre biraz daha esnek bir yapıya sahiptir.

Zemin kaplama sektörünün diğer bir önemli ürünü ise akrilik dediğimiz dayanıklı bir yüzey malzemesidir. Yapısındaki halojen malzemeler sayesinde yüksek ısıya maruz kaldıklarında sağlığa zehirli gaz salınımları çok azdır. Bu yüzden toplu yerlerde özellikle kapalı spor sahalarında bu malzemelerin kullanılması son derece faydalı olmaktadır. Kullanım ömürlerinin uzun olması yeni tesislerin yapımında en çok tercih edilen zemin kaplama malzemelerinin başında gelmektedir.

 

Spor Saha Zemin Kaplama Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Zemin kaplam işleri hem estetik görünüm sağlar hem de kullanım açısından son derece büyük rahatlık sağlamaktadır. Sporcu sakatlanmalarının büyük çoğunluğu zemin kaplamalarının olmamasından ya da ideal zemin kaplama eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden zemin kaplama hem sağlık açısından hemde estetik açıdan son derece önem arz eder. 

Son yıllarda spor saha zemin kaplama sektörüne kurumsal ve işinde profesyonel olan firma sayılarının hızla arttığını görmekteyiz. Kaplama işi son derece uzmanlık isteyen ciddi bir iştir. Saha zemin kaplaması yapılırken ilk önce firma tercihini doğru yapmak gereklidir. İşinde uzman ve kayıtlı ve kurumsal bir firmadan hizmet satın almaya gayret gösterilmelidir. Firma seçiminde yapılan yanlış tercih saha zeminlerinde zamanla sorunlar yaşanmasına neden olur. Bu yüzden titiz bir seçim için gerekli şeylerin yapılması gereklidir.

İş bitiminde ‘iş garantisi’ veren firmalar genellikle kurumsal firmalardır. 

Zemin kaplama işlerinde ürünün kalitesinin yanı sıra işçiliğinde önemli olduğunu göz önünde bulundurmalı ve tecrübeli ustaların işçiliği satın alınmalıdır.

 

Spor Zemin Kaplama Fiyatları Nasıldır?

 

Spor zemin kaplama pazarı her geçen gün büyüyen ve kendini yenileyen bir sektördür. Yeni çıkan ürün çeşitliliği ve bu ürünlerin uygulama yöntemlerinin de değişmesi firmaları her zaman canlı tutmuştur. Pazarda iş yapan marka firmaların var olması fiyat politikasında da bir istikrar sağlamıştır. Firmaların fiyat farklılıkları sadece nakliye gibi detaylarda değişebilmektedir. Bu ayrıntının haricinde belli fiyat aralıkları mevcuttur. İş yapan firmaların kurumsal yapısı bu fiyat istikrarını beraberinde getirmiştir. Bundan dolayı spor saha zemin kaplama yaptıracak tüketicilerin rahatlıkla firmalardan teklif alabilme olanakları vardır. Çok değişken bir fiyat politikası zemin kaplama sektöründe yoktur.

 

Spor Saha Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 

Her spor dalı kendi özelliklerine göre zemin kaplamalara ihtiyaç duyar. Kısaca:

  • Halı saha zeminleri
  • Basketbol saha zeminleri
  • Voleybol saha zeminleri
  • Tenis kort zeminleri
  • Çocuk bahçe zeminleri
  • Atletizm saha zeminleri gibi çeşitlilik gösteren alanlarda zemin kaplamaları uygulanmaktadır. Her sahada değişik kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Açık alan sahalarda ve kapalı sahalarda kullanılan malzemeler çok değişiklik gösterir. Kaplamalarda zemin yapısı çok önemlidir. Zeminin tesviye gerektiren çeşitlerinde kaplamadan önce zemin teraziye alınıp tesviyesi yapılmalıdır. Özellikle açık sahalar yağışa maruz kaldığında bu işçilik son derece önem arz eder. Tüm bu detaylar işinde uzman kurumsal bir firma tarafından yapılması şarttır. Pazarda ucuz fiyat tuzağı ile yer edinmeye çalışan kayıt dışı firmalardan kesinlikle hizmet satın alınmamalıdır. Sektörde kendini ispat etmiş kurumsallaşmış marka firmalar tercih edilmelidir. 

 

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.